فن و فن CPU

خرید فن سی پی یو

همانطور که می‌دانید سی پی یو در واقع اصلی‌ترین بخش کامپیوتر و مغز آن است که دستورات را دریافت،‌پردازش و اجرا می‌کند. بنابراین با توجه به وظایف این قطعه طبیعی است که بسیار گرم شود. افزایش دمای درون کیس منجر به کاهش عملکرد سی پی یو، هنگ کردن دستگاه و کار نکردن موس و کیبورد می‌شود که این موارد الزام وجود خنک کننده پردازنده را به وجود می‌آورد.

انواع خنک کننده کامپیوتر

در بازار انواع مختلفی از فن کیس وجود دارد و این امر دست شما را باز می‌گذارد تا با توجه به بودجه مورد نظرتان برای خرید آن اقدام کنید. در این بخش به معرفی انواع گوناگون این محصول می‌پردازیم.

خنک‌کننده بادی سی پی یو

همانطور که از نام این فن سی پی یو مشخص است، با باد کار می‌کند و معمولا جنس رادیاتور آن‌ها نیز از آلومینیوم است. مدل‌های موجود در بازار سرعت گردش، جریان هوا و توان مصرفی متفاوتی دارند. قیمت فن سی پی یو بادی نیز معمولا از مدل‌های دیگر ارزان‌تر است.

خنک‌کننده گازی سی پی یو

فن پردازنده در این مدل معمولا از جنس پلاستیک، مس و آلومینیوم است. این نوع از فن کیس به دلیل داشتن هدسینک و آلومینیوم در قسمت پره‌ها، گرما را به سمت آلیاژ آلومینیوم می‌برد. این محصول معمولا دارای فن‌های قدرتمند با چندین پره است و می‌تواند گرما را در محیط کاملا از بین ببرند. همچنین طول عمر این مدل در مقایسه با سایر مدل‌های موجود در بازار بیشتر است.

خنک‌کننده آبی یا مایع (Water Cooler)

این نوع از فن کامپیوتر بسیار حرفه‌ای عمل کرده و دارای رادیاتور آلومینیومی و فن‌هایی قوی است که در دفع گرما و حرارت تاثیر به سزایی دارند.

کمی صبر کنید...

دسته‌بندی